jak-dorobic.pl

biznes, praca, finanse

Zakupy

Co zrobić, żeby korzystać z usługi Paczkomaty allegro

W ciągu ostatnich miesięcy rynek konsumencki przeszedł niejedną przygodę – i być może pewne skutki tych tegorocznych komplikacji zostaną z nami na dłużej. Na pewno powiększyło się grono tych konsumentów, którzy robią zakupy z pomocą Internetu – zamawiają upatrzone rzeczy w wirtualnej witrynie, a potem czekają na dostawcę, który przyniesie im rzeczy do domu. Jednak i w tej ostatniej kwestii pojawiła się pewna rewolucja – bo zaczęły zyskiwać na popularności takie rozwiązania, które nie wymagają bezpośredniego kontaktu z kurierem. Wśród metod dostawy coraz więcej miłośników mają paczkomaty.

Paczkomaty allegro – kto może je zaproponować klientom?

Czekanie na wysłaną paczkę może czasem przypominać oczekiwanie gościa, którego się spodziewamy, ale o raczej nieokreślonej porze. Mając wypełniony po brzegi harmonogram codziennych zajęć, trudno znaleźć czas na bezczynne oczekiwanie – i to właśnie powinni zrozumieć sprzedawcy, którzy zastanawiają się nad tym, jakie metody dostawy zaproponować swoim klientom.

Ci, którzy prowadzą swój własny biznes z pomocą profilu firmy na portalu Allegro, mają właśnie taką możliwość, żeby wysyłać zamówienia nie bezpośrednio do klientów, ale do wskazanych przez nich paczkomatów. Ale żeby zostać takim Sprzedawcą-Nadawcą, o którym mówi regulamin Allegro i który oferuje Paczkomaty allegro swoim klientom, trzeba spełnić pewne warunki. Kluczowe jest oczywiście skorzystanie z usługi, która nazywa się „Allegro Paczkomaty 24/7 InPost” – i zaakceptowanie, że z tego tytułu będzie się ponosiło konkretne opłaty, które pobiera InPost. Są one wyliczane w ten sposób, że ilość nadanych przesyłek mnoży się przez podstawową cenę jednej paczki, powiększoną o podatek VAT.

Jednak nawet mając uruchomioną usługę, trzeba wciąż pamiętać o tym, że nie każda przesyłka może trafić do paczkomatu. O tym nie mówi już regulamin Allegro, ale po prostu prawo pocztowe. A to mówi, że istnieją tak zwane przedmioty niedozwolone – zbyt cenne albo w jakiś sposób niebezpieczne czy niedostosowane do przebywania w zamkniętej szufladce paczkomatu. Chodzi między innymi o:

 • ważne dokumenty
 • wartościowa biżuteria
 • cenne dzieła sztuki
 • przedmioty pochodzące z kradzieży
 • narkotyki i substancje odurzające
 • pieniądze i papiery wartościowe
 • rośliny albo zwierzęta
 • rzeczy, które wymagają specjalnych warunków przechowywania
 • broń i amunicja
 • agresywne substancje: żrące, drażniące albo łatwopalne
 • delikatne rzeczy, ze szkła albo porcelany.

Podsumowując, każdy właściciel samodzielnego i skonfigurowanego konta na Allegro, który nie ma żadnych długów wobec portalu, może iść z duchem czasu i wysyłać zamówienia do paczkomatów. O ile oczywiście upewni się, że sprzedawane przez niego produkty nie zaliczają się do jakiejś kategorii przedmiotów z powyższej listy. Na koniec wypada pamiętać o tym, że paczkomat nie przyjmie pudełek o zbyt dużych rozmiarach: paczka może mieć maksymalnie 41 x 38 x 64 centymetry. Nie może też ważyć więcej niż 25 kilogramów. Nadając paczkę, która nie spełnia narzuconych wymogów, można się narazić na dodatkowe koszty.