Tutaj jesteś

Praca- marzeń- zajęcie, którego znalezienie wymaga wielu zabiegów

16 października 2020 Praca


Praca powinna dawać uczucie zadowolenia, satysfakcję i intelektualne spełnienie. Niemniej znaleźć pracę marzeń nie jest tak łatwo. Nie oznacza to jednak, iż nie da się tego zrobić.

Czemu zadowolenie z pracy jest takie ważne?

Po pierwsze dlatego, że dzięki niemu ma się w ogóle motywację, by do niej pójść. Po drugie, gdy lubi się to, co się robi, praca idzie o wiele sprawniej. Po trzecie, kiedy robi się coś z pasją i zapałem, człowiek mniej się męczy. Satysfakcja z wykonywanego zajęcia jest również potrzebna po to, by stawiać sobie nowe wyzwania i trudniejsze cele.

Zadowolenie z pracy sprawia, iż nie traktuje się jej do końca jako zajęcia, które ma przynieść konkretny dochód. A raczej praca jest postrzegana jako rodzaj społecznej misji, jaką należy spełnić. A to, że można na niej zarobić, dodatkowo przysparza jej uroku i stawia ją w jeszcze korzystniejszym świetle.

Co się stanie, gdy człowiek nie ma w ogóle satysfakcji z wykonywanej pracy?

Po pierwsze idzie do niej jak na skazanie. Po drugie stara się mniej, gdyż w jego mniemaniu wzmożony wysiłek w tym przypadku i tak mija się z celem. Po trzecie praca jest przez niego traktowana jako przykry obowiązek, który należy spełnić. Taki niespełniony zawodowo człowiek idzie do pracy tylko w celach czysto zarobkowych. Rachunki należy przecież płacić.

Niezadowolenie i frustracja przeradzają się w końcu u takiego delikwenta w tak zwane wypalenie zawodowy. Jest to bardzo poważny syndrom zaburzeń emocjonalnych, który wymaga leczenia szpitalnego. Dlatego też, gdy praca nas nie satysfakcjonuje- nie ma się co męczyć i należy ją natychmiast zmienić.

Jak znaleźć pracę marzeń?

Po pierwsze najlepiej, żeby była ona zgodna z naszymi zainteresowaniami. Po drugie wskazane jest, by miała ona charakter czynny, a nie bierny. Po trzecie idealnie, gdy w jej trakcie pracuje się z osobami, które się lubi i do których ma się pełne zaufanie. Praca marzeń charakteryzuje się tym, że nawet po jej zakończeniu człowiek nie jest nią znudzony, bo zaprząta ona wszystkie jego myśli. Pracę marzeń najlepiej szukać poprzez zaufane, znajome osoby.

Przede wszystkim ma się większość pewność, że będzie ona naprawdę interesująca. Po drugie na początku przynajmniej jedna osoba będzie nam znana. Pracę marzeń rozpoznaje się po tym, iż jej wykonywanie przychodzi nam z łatwością i polotem. Nawet drobne niepowodzenia i porażki nie są powodem do trwałej frustracji i rezygnacji ze stanowiska. Choć nie jest łatwo znaleźć pracę marzeń, nie warto rezygnować. W końcu ścieżki zawodowej kariery rozmaicie się plotą.

Redakcja jak-dorobic.pl

Redakcja "Jak Dorobić" to zespół ekspertów z różnych dziedzin, którzy łączą swoją wiedzę i doświadczenie, aby dostarczać praktyczne porady i inspirujące treści dla wszystkich, którzy pragną osiągnąć sukces w biznesie, finansach, pracy, marketingu, rozwoju osobistym i zakupach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?