jak-dorobic.pl

biznes, praca, finanse

Darmowe zdjęcia stockowe
Biznes

Darmowe zdjęcia stockowe, czyli jak pozyskać najlepsze materiały bez łamania praw autorskich

W świecie mediów społecznościowych, newsletterów i wszechobecnej reklamy wizualnej... dobre zdjęcie to podstawa. To samo można powiedzieć o grafikach czy ilustracjach. Ale budżet nie zawsze pozwala na zakup praw do takich materiałów. Na szczęście darmowe zdjęcia stockowe tylko czekają, aby z nich skorzystać. Chcesz dowiedzieć się więcej?

Czy możliwe jest korzystanie z banków zdjęć stockowych za darmo?

Tak. Prawdę mówiąc, dziś nawet tak wielkie agencje jak Adobe Stock czy Dreamstime oferują bezpłatne korzystanie z części swoich zasobów do celów komercyjnych. Ty natomiast nie potrzebujesz zgody autora, żeby LEGALNIE pobrać wybrane przez siebie zdjęcia stockowe i je użyć w swojej kampanii reklamowej. Agencje same załatwiają sprawy związane z prawami autorskimi i to one komunikują się z autorami, których obrazy są przedmiotem usługi.

Są i takie platformy, które w całości opierają się na udostępnianiu takich materiałów za darmo. Ich twórcy sami dobrowolnie oddają swoje dzieła do dyspozycji. Darmowe strony poszerzają też zakres pod względem rodzaju dzieła, tak więc dzisiaj nie tylko filmy i fotografie można dostać za free w celach komercyjnych, ale i efekty dźwiękowe oraz animacje. Listę platform zarówno totalnie darmowych znajdziesz tutaj: funkymedia.

Co to znaczy royalty free?

Aby rozpoznać, czy dane materiały są rzeczywiście za darmo i jak można z nich korzystać, trzeba wybadać temat royalty free. To kategoria prawna przypisana do plików przeznaczonych do wielokrotnego wykorzystania w celach informacyjnych i komercyjnych pod warunkiem, że uiściło się jednorazową opłatę.

Co to znaczy creative commons?

To kolejna kategoria praw autorskich, która co prawda pozwala na darmowe filmy i zdjęcia stockowe, ale musi się to odbyć pod pewnymi warunkami. Czasami konieczne będzie umieszczenie podpisu odnośnie autorstwa, a czasami najlepsze zdjęcie może być użyte za darmo WYŁĄCZNIE w celach informacyjnych. Za użytek komercyjny trzeba już zapłacić. Warto tutaj dodać, że uniwersalne prawa autorskie wygasają dopiero 70 lat po śmierci autora, tak więc obrazy archiwalne mogą cały czas podlegać pewnym restrykcjom.

Jak widać, kwestia darmowych obrazów stockowych w internecie jest jak najbardziej otwarta dla każdego, aczkolwiek czasami pojawiają się pewne ograniczenia. Niemniej łatwo jest się w tym wszystkim zorientować i pozyskać najpopularniejsze zdjęcia do swojej kampanii reklamowej. W razie wątpliwości takie firmy jak funkymedia służą pomocą.