jak-dorobic.pl

biznes, praca, finanse

Finanse

Jak wyjść z problemów finansowych? Porady dla zadłużonych

Coraz więcej Polaków ma problemy finansowe. Wynikają one przede wszystkim z niespłaconych pożyczek i kredytów. Z takich tarapatów można jednak wyjść. O czym warto wtedy pamiętać?

Dłużnicy chcący dowiedzieć się, jak wyjść z problemów finansowych, muszą zdawać sobie sprawę, że powrót na prostą wymaga niekiedy całkowitego zreorganizowania swojego dotychczasowego życia. Gdy długi narastają, nie można chować głowy w piasek. Szybka reakcja to większa szansa na finansową wolność.

Domowy budżet

Gdy nie prowadzisz jeszcze swojego domowego budżetu, to najwyższy czas, aby zacząć. To nie takie skomplikowane, a zestawienie wpływów i wydatków będzie bardzo pomocne przy spłacie długów.

Domowy budżet można przygotować na kartce papieru, ale także za pomocą specjalnych programów i aplikacji.

Analiza zadłużenia

Często zdarza się, że dłużnik tak naprawdę nie wie, ile ma długów, a także jakie są terminy ich spłaty. Warto zatem bliżej przyjrzeć się swojej strukturze zadłużenia, by ją usystematyzować.

Spisz wszystkie swoje długi na kartce, a następnie podlicz comiesięczną kwotę rat. Następnie porównaj wyniki kalkulacji ze swoim domowym budżetem. Wyznacz w nim sumę, której potrzebujesz na spłatę długów. Spłacaj je zawsze w pierwszej kolejności w miesiącu – przed innymi wydatkami.

Konsolidacja długów

Gdy miesięczna kwota do spłaty jest spora, warto pomyśleć o konsolidacji długów, czyli o zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego. Kredyt ten służy do pokrycia obecnych zobowiązań i tworzy zamiast nich nowe – z dłuższym terminem spłaty, czyli z niższą ratą.

W przypadku niższych długów wystarczy kredyt gotówkowy, ale można też zaciągnąć hipoteczne kredyty konsolidacyjne stosowane do spłacenia większego zadłużenia.

Kontakt z wierzycielem

Gdy nie wiesz, jak wyjść z problemów finansowych, pamiętaj o tym, by jak najszybciej poinformować o tym wierzyciela, na przykład bank. Wówczas można wspólnie dojść do porozumienia, na przykład refinansować kredyt – zmienić jego warunki na korzystniejsze dla dłużnika.

Dodatkowe wpływy i oszczędności

Aby spłacanie długów było łatwiejsze, pamiętaj o tym, że dużym wsparciem jest poszukanie dodatkowych wypływów do budżetu. Może być do inna praca, sprzedaż niepotrzebnych przedmiotów.

Także warto zacząć oszczędzanie – systematyczne odkładanie pieniędzy pozwoli z czasem stworzyć poduszkę finansową. Nawet najmniejsze sumy mogą być pomocne.

Upadłość konsumencka

Gdy porady, jak wyjść z problemów finansowych, nie działają, a dług narasta, można też pomyśleć o skorzystaniu z upadłości konsumenckiej. Pozwala ona na sądowe opracowanie optymalnego planu spłaty długów.