Tutaj jesteś

Raport GUS z listopada – zatrudnienie spada natomiast przeciętne wynagrodzenie rośnie!

21 grudnia 2020 Finanse raport GUS

Główny Urząd Statystyczny publikuje dane za listopad z których wynika że przeciętne wynagrodzenie w dużych i średnich firmach w ciągu roku urosło o około 5 procent, i obecnie wynosi 5484,07 zł brutto. Od razu zaznaczam że to nie oznacza, że wszyscy zatrudnieni w ostatnich miesiącach tego roku dostali podwyżkę.

Wiele kontrowersji w obliczaniu średniej krajowej kryje się w metodologii obliczania i firm które są uwzględnione w tym badaniu. Średnie wynagrodzenie krajowe obliczane jest przy użyciu średniej arytmetycznej, sposób obliczania polega na zsumowaniu wszystkich zarobków pracowników, a następnie podzielenie otrzymanej wartości, przez całkowitą liczbę osób ujętych w badaniu.

Co z tym wynagrodzeniem?

Wszędzie spada a w GUS rośnie? Z rynku pracy docierają do nas sprzeczne informacji, praktycznie każdego tygodnia słyszy się o zamrożeniu płac, o obniżeniu wynagrodzenia o 20 procent na czas epidemii, w reakcji na obostrzenia, przeprowadzane są redukcje etatów, pracownicy są wysyłani na dłuższe urlopy, coraz częściej bezpłatne. Wielu z nas się zastanawia w jakich w firmach i na jakich stanowiskach w czasach kryzysu rosną pensje?

Jednak trzeba wiedzieć, że GUS w swoich obliczeniach uwzględnia tylko duże i średnie firmy. W badaniu nie biorą udziału firmy mające mniej niż dziesięciu pracowników. Dodatkowo GUS nie uwzględnia w obliczeniach osób pracujących na umowę zlecenie i umowę o dzieło, bowiem to ta grupa pracowników jest gorzej wynagradzana. Co ważne, cała sfera budżetowa nie jest ujęta w obliczeniach GUS.

Sytuacja na rynku pracy.

Jak już wiemy w dużych firmach, statystycznie wynagrodzenie rośnie, natomiast w wielu branżach gospodarki szaleje burza z gradobiciem. Co prawda z raportów możemy się dowiedzieć że sytuacja na rynku pracy w Polsce jest zadawalająca i że wypadamy dobrze na tle innych krajów Unii Europejskiej to wielu rodaków m.in. z branży turystycznej, gastronomicznej, hotelarskiej, eventowej, rozrywkowej, targowej i wystawienniczej taka informacji w pełni nie satysfakcjonuje.

Przebranżowienie i nowe CV?

Pierwsza fala, druga fala, trzecia fala, czy to koniec? Osoby które wypadły z rynku pracy, i które chcą szybko wyjść z bezrobocia będą musiały pomyśleć o przebranżowieniu. Przy pomocny dobrego CV i dopasowaniu umiejętności, doświadczenia i predyspozycji do oferty pracy, można podjąć pracę w innej branży na innym stanowisku. Mocne CV to większe szanse na zdobycie pracy. Dokument można npisać wykorzystując darmowy kreator CV. Aktor który został kurierem, kelner który odnalazł się w branży e-commerce to obecna codzienność.

Redakcja jak-dorobic.pl

Redakcja "Jak Dorobić" to zespół ekspertów z różnych dziedzin, którzy łączą swoją wiedzę i doświadczenie, aby dostarczać praktyczne porady i inspirujące treści dla wszystkich, którzy pragną osiągnąć sukces w biznesie, finansach, pracy, marketingu, rozwoju osobistym i zakupach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?