Większość Polaków, będących w wieku produkcyjnym, jest zatrudnionych na etacie lub prowadzi własną działalność gospodarczą. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest ich ciągłe uzależnienie od decyzji i humorów szefa lub stałego poszukiwania nowych zleceń i klientów. Czy można wyrwać się z tego błędnego koła finansowego uzależnienia od innych?
Czym jest wolność finansowa?
Znalezienie pracy i usamodzielnienie się jest tylko pierwszym krokiem na drodze do finansowej wolności. Najprościej rzecz ujmując wolność finansowa to stan, w którym dana osoba posiada na tyle wysoki dochód pasywny, by bez problemu pokryć wszystkie wydatki życia codziennego. Nie chodzi w niej więc o to, by zarabiać na tyle dużo, żeby stać się całkowicie niezależnym od rodziców czy partnera. Chodzi o zbudowanie takich źródeł pasywnego dochodu, które pozwolą prowadzić życie o jakim marzymy, bez konieczności aktywnego zarabiania pieniędzy. Osoba wolna pod względem finansowym może całkowicie swobodnie dysponować swoim czasem. W związku z tym może skupić się na rozwijaniu swoich pasji zamiast poświęcać większość energii na pracę zawodową.
Jak osiągnąć wolność w finansach?
Osiągnięcie wolności finansowej nie jest łatwe. Zbudowanie odpowiednio wysokiego dochodu pasywnego wymaga starannego planowania i konsekwencji w realizowaniu tego planu. Oczywiście proces ten wymaga nie tylko wiele czasu, ale także dość dużego kapitału. Jego podstawą są oszczędzanie oraz zwiększanie zarobków. Dopiero po zgromadzeniu odpowiednio dużych środków finansowych, można myśleć o ich inwestowaniu. Najpopularniejszym sposobem na osiągnięcie finansowej wolności jest kupowanie mieszkań pod wynajem. Mniej znanym źródłem pasywnego dochodu są urządzenia samoobsługowe z jedzeniem i napojami. Wbrew pozorom można na nich całkiem dużo zarobić – kluczową rolę odgrywa tutaj dobra lokalizacja automatów. Dochody pasywne to także zyski z akcji, obligacji, dywidend itp. W momencie, gdy stałe dochody ze wszystkich inwestycji pozwolą nam na opłacenie naszych codziennych wydatków, będziemy mogli powiedzieć, że jesteśmy ludźmi wolnymi finansowo.
Dlaczego warto dążyć do finansowej wolności?
Realizacja marzenia jakim jest wolność finansowa to sposób na cieszenie się pełnią życia. Dopiero po jej osiągnięciu można przeznaczyć swój czas i energię na rzeczy, na które naprawdę ma się ochotę. Finansowo wolny człowiek nie musi martwić się wyrabianiem normy w fabryce, napiętymi terminami w korporacji, nie jest uzależniony od banków, ani od innych ludzi. Może za to poświęcić się rodzinie, wychowywaniu dzieci, lub pracy charytatywnej. Wolność w sferze finansów jest możliwa do osiągnięcia i chociaż droga do niej może być długa i kręta, to jednak zdecydowanie warto na nią wejść.