jak-dorobic.pl

biznes, praca, finanse

Finanse

Analityka finansowa zawodem przyszłości

Analityka finansowa to coraz popularniejsza dziedzina realizacji zawodowej. Wiele osób podejmuje studia w tej dziedzinie a rynek pracy poszukuje analityków zarządzających finansami firm i przedsiębiorstw. Na czym polega ten zawód i z jakimi cechami osobowości wiąże się jego wykonywanie? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Na czym polega zawód analityka finansowego?

Rola analityka finansowego w firmie jest kluczowa. Opracowuje on lub przewodniczy zespołowi opracowującemu projekt budżetu a następnie czuwa nad jego przestrzeganiem. Dzięki pracy analityka, przedsiębiorstwo może zostać ocalone od wielu problemów związanych z nadmiernym zadłużeniem czy brakiem płynności finansowej. Analityk finansowy ma pod swoim okiem wszelkie przepływy finansowe przedsiębiorstwa. Zatrudniając analityka przedsiębiorca musi dać mu dostęp do księgowości finansowej z lat ubiegłych oraz wszelkich przepływów i aktywów.

Analityk opracowuje strategie przyszłych wydatków tak by utrzymać płynność finansową i zbilansowany budżet. Analityk powinien więc blisko współpracować z księgowością firmy. Pomocne w tym mogą być liczne aplikacje internetowe umożliwiające zarówno przechowywanie dużej ilości danych jak i szybki przesył informacji jeśli księgowość i analityk przebywają od siebie w dużej odległości co często ma miejsce w dużych firmach. Firma decydując się na zakup serwerów dla księgowości i analityków musi jednak dokładnie sprawdzić czy posiadają odpowiednie zabezpieczenia i szyfry. Dane finansowe to przecież jedne z najbardziej wrażliwych informacji i powinny być dokładnie chronione.

Jakie cechy charakteru powinny wyróżniać analityka?

Badania psychologiczne przeprowadzone na jednym z Amerykańskich uniwersytetów przedstawiły cechy charakteru i osobowości jakich wymaga praca w branży jaką jest analityka finansowa oraz rachunkowość. Badanie pokazało, iż osoby idealne na analityków finansowych to ludzie sumienni, uporządkowani i skrupulatni. Wykazano ponadto, że na tym stanowisku lepiej radzą sobie osoby z usposobieniem flegamtyka niż choleryka. Zarządzanie i czuwanie nad finansami wymaga bowiem wielkiej cierpliwości i spokoju wewnętrznego, brak tych cech może powodować błędy, które mogą słono kosztować całą firmę.

Ponadto w badaniach zaznacza się, iż ludzie będący z natury bałaganiarzami nie odnajdują się w analityce finansowej, gdyż szybko gubią się w setkach operacji a w ich planach budżetowych po pewnym czasie pojawia się chaos. Osoby pedantyczne i nadmiernie uporządkowane świetnie radzą sobie jako analitycy i to takie powinny być kierowane do prac na tym stanowisku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.