jak-dorobic.pl

biznes, praca, finanse

Rozwój osobisty

Metody szkolenia pracowników w różnych branżach

Nowy pracownik o wszystkich preferowanych umiejętnościach to osoba niemal nie do pozyskania. Zdarza się, że w przypadku firm w branżach, w których ciężko zacząć bez olbrzymiego nakładu finansowego konkurenci przejmują pracowników oferując im dużo większe wynagrodzenie. W firmach, które odgórnie mają narzuconą ścieżkę kariery dla swoich pracowników, oferowanie dużo wyższej stawki jest skomplikowane.

Poznać specyfikę

Nawet wewnątrz jednej branży różne przedsiębiorstwa mają nieco odmienne metody działania. Oznacza to, że pracownik, który zmienia firmę, musi poznać tajniki, żeby działać zgodnie z polityką pracodawcy. Metody szkolenia pracowników różnią się w zależności od rodzaju przedsiębiorstwa.

Starsi stażem koledzy

W przypadku wielu branż, szkolenie odbywa się poprzez pomaganie pracownikom w ich czynnościach i obserwacja tego co i jak robią. Starszy kolega powinien zwolnić nieco tępo a przy tym spróbować wytłumaczyć wykonywane prace. Zdarza się, że młody narybek co jakiś czas zmienia osobę, od której pobiera wiedzę. Robi się tak dlatego, że każdy nieco inaczej podchodzi do wykonania zadań. Daje to większe pojęcie o możliwościach.

W sieci

Często zachęca się pracowników do zapoznania z materiałami szkoleniowymi zamieszczonymi na stronie firmy. Są to często specyfikacje techniczne określonych grup urządzeń. Zdarza się, że prowadzone są szkolenia online. Ma to miejsce najczęściej w przypadku grup sprzedających usługi jak np. telewizję lub produkty bankowe. Poznanie technik sprzedażowych, a nawet poprawienie sposobu mówienia, może pozytywnie wpłynąć na uzyskiwane w pracy wyniki. Jest to bardzo istotne w przypadku gdy prowizja jest częścią składową ostatecznej wypłaty pracowników. Czasami wynik grupy ma wynik na dodatkowe premie dla każdej osoby, która w niej pracuje. Wtedy wyniki wszystkich mają olbrzymi wpływ na zarobki każdego pracownika. Odpowiednie szkolenie jest zatem kluczowe, zwłaszcza że w przypadku dziedzin, w których obraca się potężnymi pieniędzmi odmowy są częste. W wyniku tego chęć do pracy spada a handlowcy tracą zaangażowanie.

Istnieją różne metody szkolenia pracowników. Są one dostosowane do potrzeb firmy i pracownika. Nawet w przypadku zatrudnienia osoby, która zna nieco specyfikę branży warto zapoznać ją z działaniem zakładu oraz klientami. Może się okazać, że w poprzedniej firmie warunki były mniej zadowalające właśnie przez zły rodzaj prowadzonych szkoleń. Niezależnie czy robi to inny pracownik na żywo, czy też przez internet, z pewnością będzie to szkolenie pod daną firmę.