jak-dorobic.pl

biznes, praca, finanse

Biznes

Mobbing- proceder, który ma swoje bardzo poważne konsekwencje prawne

Wykorzystywanie do pracy ponad siły, wyzwiska i brak zrozumienia to charakterystyczne cechy mobbingu pracowniczego. Nie łatwo go udowodnić, niemniej nie jest to niewykonalne.

Do czego może doprowadzić mobbing?

Przede wszystkim do tego, że pracownik jemu poddany będzie czuł się gorszy i będzie miał zaniżoną samoocenę, Poza tym, gdy stanie się workiem treningowym przełożonego, praca nie będzie dla niego absolutnie przyjemnością. Mobbing w pracy może skończyć się dla niego rozstrojem psychicznym i poważnymi zaburzeniami nerwicowymi. Ze stresu przed złym humorem przełożonego będą drżały mu ręce lub będzie miał silny odruch wymiotny. Jak widać, mobbing ma nie tylko psychiczne, ale też fizyczne objawy.

Dlaczego nie wolno godzić się na mobbing w pracy?

Przede wszystkim, bo minęły już czasy niewolnictwa i pracownik oprócz obowiązków ma też swoje prawa. Poza tym mobbing to przestępstwo i ma on swoje konsekwencje prawne. Nie wolno godzić się na mobbing również dlatego, że jeśli sami nie będziemy się szanować, nie zrobią tego także inni. Mobbing jest to przemoc głównie słowna, której trzeba stawić zdecydowany opór.

Tylko wtedy pracodawca agresor zda sobie sprawę, że nie może już bezkarnie dręczyć swojej ofiary. Mobbing powoduje też rozłam w zespole pracowniczym. Jedni koledzy z pracy chcą bronić ofiary. Inni udają, że problemu nie ma i w duchu cieszą się, że to nie oni muszą zmagać się z docinkami i obelgami ze strony szefa.

Mobbing jak udowodnić

Po pierwsze należy zebrać zeznania świadków, którzy potwierdzą naszą wersję wydarzeń. Gdy to nie pomoże, trzeba nagrać jak przełożony- się nad nami znęca. Najlepiej zrobić to za pomocą ukrytej kamery.

Mobbing można też udowodnić także w ten sposób, że znajdzie się jeszcze więcej ofiar przemocy stosowanej przez naszego szefa. Mobbingowe działania w ostatnim można nagrać również za pomocą telefonu komórkowego. To kamera, którą każdy obecnie ma przy sobie i może ona służyć nawet jako dowód rzeczowy w sądzie.

Co grozi szefowi, który notorycznie upokarza swojego pracownika?

W najlepszym razie wysoką grzywną pieniężną. W najgorszym wyrokiem sądowym, który może skazać go na więzienie. Mobbing to bardzo poważne wykroczenie. Nie można go stosować wobec nikogo, a gdy do niego dojdzie, nie ma- przeproś. Winowajca musi ponieść karę.

Gdy sąd uzna za stosowne, pracodawca agresor musi zapłacić swojej ofierze wysokie odszkodowanie. Gdy tego nie zrobi, natychmiastowo trafi do aresztu. Mobbing to wykroczenie, które trudno udowodnić, jednak warto uciąć go w zarodku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *