jak-dorobic.pl

biznes, praca, finanse

Finanse

Giełda dla osób początkujących – jak kupić akcje?

Warto mieć świadomość, że z roku na rok coraz większa liczba osób zaczyna się interesować inwestowaniem w akcje. Nie wszyscy jednak wiedzą jak funkcjonuje wspomniany rynek. Jak kupić akcje?

Jak działają akcje?

W najprostszym możliwym ujęciu spółki emitują akcje, by pozyskać określony kapitał do finansowania swojej dalszej działalności. Koniecznie trzeba jednak zaznaczyć, że mogą tego dokonać tylko i wyłącznie spółki akcyjne.

Jak kupić akcje?

Pierwszym krokiem, jaki powinna zrobić osoba planująca kupić akcje jest otworzenie rachunku u brokera. Nie jest możliwe bowiem bez niego uzyskanie dostępu do giełdy. Godny uwagi jest jednak fakt, że jego konfiguracja jest praktycznie tak samo prosta, co zwykłego konta bankowego.

Następnie osoba zainteresowana ma możliwość wyboru rynku, na który chce zainwestować. Należy podkreślić, że wspomniana platforma inwestycyjna jest pewnego rodzaju oprogramowaniem, które użytkownik może zainstalować na swoim komputerze. Możliwe jest w ten sposób zaopatrzenie się w akcje po określonej cenie.

Jak stworzyć strategię inwestycji na akcjach?

Inwestor może zdecydować się na zakup inwestycji długoterminowych lub krótkoterminowych. Inwestycje długoterminowe bazują przede wszystkim na najbardziej podstawowym przeanalizowaniu poszczególnych papierów wartościowych. Koniecznie należy również zaznaczyć, że inwestorzy długoterminowi w znacznej większości przypadków bardzo dokładnie monitorują, a także analizują rynek. Doskonałym przykładem są sprawozdania finansowe określonych spółek.

Możliwe jest w ten sposób znacznie lepsze zrozumienie sektora, w którym działa dana spółka. Na tej podstawie inwestor dokonuje wybrania akcji z potencjałem na wzrost długoterminowy. Z kolei inwestorzy krótkoterminowi koncentrują się przede wszystkim na analizie technicznej. Nie tylko śledzą wykresy cen, ale również stosują różne wskaźniki, do których należy zaliczyć np. RSI czy MACD.

Psychologia

Należy zdawać sobie sprawę, że psychologia jest zdecydowanie najbardziej istotnym czynnikiem wpływającym na wyniki danego inwestora. Jak wiadomo wewnętrzne myśli i uczucia inwestorów będą bardzo oddziaływały na podejmowane decyzje. Rekomendowane jest zatem jeszcze przed zakupem pierwszych akcji zainteresować się psychologią inwestowania.

Ludzie jak wiadomo bardzo często kopiują zachowania innych. Oznacza to tym samym, że psychologia tłumu jest niezwykle przewidywalna, z kolei rynki finansowe są jej odbiciem lustrzanym. Godny uwagi jest również fakt, że ceny akcji przeważnie będą przeciwieństwem tego, co dokładnie myśli większość inwestorów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *