O całkowitym usamodzielnieniu się możemy mówić w przypadku młodych ludzi, którzy kończą szkołę, zdają maturę, podejmują pracę i osiągają niezależność finansową. To właśnie nazwać można pełną samodzielnością.
Usamodzielnienie się
Oczywiście samodzielność ma również swoje znaczenie przy małych dzieciach, które na przykład dopiero zaczynają chodzić, uczą się korzystać z toalety i same potrafią zjeść posiłek. W tym znaczeniu samodzielność również występuje, bowiem dzieci, osiągając coraz to kolejne etapy rozwojowe, tak zwane kamienie milowe, coraz bardziej się usamodzielniają. Pełna samodzielność odnosi się jednak do tych nieco już starszych dzieci, a nawet już nie dzieci, bo przecież mowa o dorosłych już ludziach.
Całkowita samodzielność
Osoby kończące szkołę, kiedy osiągają niezależność finansową, stają się w tym, niczym te małe dzieci, coraz bardziej samodzielne, już wręcz są na skraju całkowitej samodzielności. Do pełnej samodzielności brakuje im jedynie wyprowadzenia się swoje własne mieszkanie i dopiero wtedy osoby te, które już są całkowicie uniezależnione od rodziców, a więc mają swoje mieszkanie, stały dochód i niezależność finansową, można powiedzieć, że są całkowicie usamodzielnione. Usamodzielnienie się jest niezwykle ważne, ponieważ dosłownie tłumacząc, stajemy się tylko i wyłącznie zależni od samych siebie. Jesteśmy w stanie poradzić sobie sami z większością problemów i żyjemy na własny rachunek.