Tutaj jesteś

Konto firmowe czy osobiste – jakie wybrać na początek?

18 października 2020 Zakupy


Rozpoczynając prowadzenie działalności gospodarczej, przedsiębiorca jest zobowiązany do dokonania wielu formalności. Jedną z nich jest posiadanie konta, które wykorzystywane będzie do rozliczania podatków oraz składek na ZUS. Prawo przewiduje w takim przypadku dwie możliwości. Przedsiębiorca może w tym celu założyć w banku specjalne konto firmowe lub też posłużyć się kontem osobistym. Prawo nie przewiduje w tym zakresie żadnych szczególnych przepisów. Każde z tych kont ma swoje plusy i minusy. Dlatego warto dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę wybierając konto dla swojej firmy.

Konto osobiste na początek.

Jego największą zaletą są niskie koszty. Młodzi przedsiębiorcy rozpoczynający przygodę z biznesem, nie zawsze są w pełni przekonani o sukcesie własnych działań, dlatego asekuracyjnie, wybierają dla swojej firmy konto, które już posiadają. Przy okazji są w stanie zaoszczędzić na prowadzeniu konta około 100 zł rocznie. Ponadto, rachunek osobisty pozwala zachować czas. Nie trzeba zapamiętywać dodatkowych danych do logowania, czy też kontaktować się z bankiem w celu otwarcia dodatkowego konta oszczędnościowego. Niestety, wykorzystywanie konta osobistego do działań firmowych może przysporzyć niemałych kłopotów. Dotyczy to głównie kontroli z urzędu skarbowego. Prowadząc na tym samym koncie działania firmowe oraz osobiste, np. sprzedaż jakichś przedmiotów, będzie trzeba udowodnić, że należność, jaka wpłynęła na konto, nie dotyczy przychodów firmy. Jest to często element decydujący o rozdzieleniu finansów prywatnych od firmowych.

Zalety konta firmowego.

Największym atutem konta firmowego jest większa kontrola nad finansami. Rozróżnienie transakcji na prywatne i firmowe daje poczucie komfortu podczas kontroli fiskusa. Konto firmowe ma również cenny wpływ na budowanie wizerunku przedsiębiorcy. Kontrahenci mają większe zaufanie do przedsiębiorców asygnujących się kontem firmowym. Do jego minusów trzeba niestety zaliczyć koszty utrzymania. Banki bezlitośnie naliczają opłaty związane z prowadzeniem takiego konta. Z drugiej jednak strony koszty te, zmniejszają wymiar podatku po doliczeniu ich do kosztów prowadzonej działalności. Do zalet można zaliczyć również budowanie pozytywnej historii w banku. Prowadząc konto firmowe, łatwiej będzie uzyskać kredyt na inwestycje w firmie. Kredyt firmowy to jeden z łatwiejszych kapitałów do pozyskania na rozwój firmy. Przy odpowiednim zarządzaniu transakcjami firmowymi, do uzyskania finansowania z banku, będzie najczęściej potrzebny jedynie wyciąg z konta firmowego.

Redakcja jak-dorobic.pl

Redakcja "Jak Dorobić" to zespół ekspertów z różnych dziedzin, którzy łączą swoją wiedzę i doświadczenie, aby dostarczać praktyczne porady i inspirujące treści dla wszystkich, którzy pragną osiągnąć sukces w biznesie, finansach, pracy, marketingu, rozwoju osobistym i zakupach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?